III Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. “Autyzm. Światłocienie” – 14-16 czerwca 2019

W dniach 14 – 16 czerwca 2019 r. odbyła się III Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. “Autyzm. Światłocienie” organizowana przez Fundację Prodeste oraz Katedrę Logopedii Wydziału Nauk Pedagogicznych UMK. Uczestnicy Konferencji mieli okazję wysłuchać polskich ( prof. dr hab. Jacek Błeszyński, dr Barbara Winczura, dr Joanna Kossewska, dr Bożena Chrostowska, dr Joanna Ławicka, dr Renata Stefańska, dr Michał Tadeusz Handzel, lek Barbara Barteczka – Eckert, lek Jacek Dobiała, ) i zagranicznych prelegentów (mgr Monika Kozáková Pospíšilová, Liberec, Czechy; dr Ivan Kirillov, Stress Surfing, Istambuł; prof. Enver Cesko, Kosowo; Bsc Cos Michael, UK; Chen Gershuni, Izrael; dr Konrad Lechmann, Uniwersytet w Jenie, Niemcy; Stiof MacAmhalghaidh, Ânion, Irlandia).  Okazję do wypowiedzi miały również osoby ze spektrum autyzmu oraz ich rodzice. Konferencja miała na celu przekazanie najnowszej wiedzy na temat zaburzenia ze spektrum autyzmu oraz pokazania perspektywy osób z tym zaburzeniem.

Szanowni Państwo,

Chcielibyśmy poinformować o organizowanej III Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt.  „Autyzm. Światłocienie” przez Katedrę Logopedii Wydziału Nauk Pedagogicznych UMK i Fundację Prodeste z siedzibą w Opolu. Konferencja odbędzie się 14-16 czerwca 2019 r. w Auli UMK, Jurija Gagarina 11, 87-120 Toruniu.

Spektrum autyzmu jest odmiennością rozwojową, która dotyczy około 1 % społeczeństwa. To bardzo dużo w kontekście całej populacji. Dlatego nadrzędnym celem konferencji jest  budowanie świadomości społecznej i dostarczanie rzetelnej wiedzy na ten temat. Podczas konferencji ukazane zostaną różnorodne aspekty związanych ze spektrum autyzmu.

Organizatorzy chcą pokazać perspektywę naukowców,  lekarzy, psychoterapeutów, socjologów, pedagogów i psychologów. Również mocno wybrzmi głos rodziców, pokazując znaczenie odwagi  i człowieczeństwa w kontekście problemów edukacyjnych i wychowawczych. Wśród prelegentów będą osoby ze spektrum autyzmu, co znacząco wpłynie na poziom merytoryczny wydarzenia.

Na wcześniejszych dwóch konferencjach ukazywane były zagadnienia związane ze spektrum autyzmu, również z wielu perspektyw. Pierwsza edycja – „Autyzm bez przemocy” – miała na celu ukazanie doświadczeń z całego świata na to, że można i należy dbać o pozytywne relacje między otoczeniem a człowiekiem ze spektrum. Podkreślono, że dyskryminacja i przemoc są obecne w naszej przestrzeni, ale także – że istnieją realne alternatywny. Podczas drugiej edycji – „Autyzm i tabu” – miała na celu pokazanie mnogości tabu wokół spektrum autyzmu. W obu dotychczasowych konferencjach wzięło udział po kilkaset osób.

Więcej informacji na stronie: https://prodeste.pl/iii-miedzynarodowa-konferencja-fundacji-prodeste-autyzm-swiatlocienie/

program (183 KB)