Wydział Nauk Pedagogicznych UMK w Toruniu

Studia Podyplomowe w zakresie pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej

I. Informacje ogólne

Charakterystyka studiów: Studia podyplomowe w zakresie pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej dają Absolwentowi kwalifikacje zawodowe uprawniające do sprawowania profesjonalnej opieki wychowawczej nad dziećmi, młodzieżą, osobami dorosłymi, starszymi i u kresu życia. Absolwenci zdobywają wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne w pełnieniu funkcji pedagoga opiekuńczo-wychowawczego oraz posiadają umiejętność opracowywania strategii wychowawczych i animacyjnych wspierających rozwój jednostki oraz wyrównywanie jej szans oświatowych, kulturalnych i socjalnych; inicjowania, organizowania i sprawowania opieki nad dziećmi, młodzieżą i osobami starszymi w rodzinach oczekujących pomocy oraz w takich instytucjach, jak: placówki wsparcia dziennego, placówki interwencyjne, rodzinne domy dziecka, wioski dziecięce, domy dziecka, domy pomocy społecznej, domy samotnej matki, internaty, bursy, ośrodki szkolno-wychowawcze, opiekuńczo-adopcyjne; w asystenturze rodziny; a także umiejętność konstruowania projektów opieki skierowanej na grupy dzieci i młodzieży pozostające bez rodziców, grupy pomocowej dla wsi, wyciągania ludzi z bezdomności, zagospodarowywanie czasu wolnego, (współpraca pedagoga opiekuńczo-wychowawczego z pracownikiem socjalnym).

Obszar kształcenia: obszar nauk społecznych

Czas trwania: 2 semestry

Kierownik studiów: dr Katarzyna Wasilewska-Ostrowska

Koszt studiów: I-1700,-;II-1700,-