• Start
  • Nauka
  • Seminaria i konferencje

7 Konferencja logopedyczna Wspomaganie komunikacji osób ze spektrum autyzmu – TERAPIA, WSPOMAGANIE, WSPARCIE – RÓŻNE DROGI, JEDEN CEL

7 Konferencja logopedyczna Wspomaganie komunikacji osób ze spektrum autyzmu – TERAPIA, WSPOMAGANIE, WSPARCIE – RÓŻNE DROGI, JEDEN CEL,

która odbędzie się 3 marca 2018 r   I Komunikat  II Komunikat   III Komunikat  

Organizator Katedra Logopedii, Wydział Nauk Pedagogicznych, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Serdecznie zapraszamy ma siódmą edycję konferencji pod wspólnym tytułem TERAPIA, WSPOMAGANIE, WSPARCIE – RÓŻNE DROGI, JEDEN CEL, która tradycyjnie organizowana jest z okazji Dnia Logopedy, czyli pierwszą sobotę marca. Pragniemy tym przedsięwzięciem uświetnić ten dzień, uszanować wszystkich logopedów i terapeutów mowy oraz osoby zainteresowane pracą w zakresie wspomagania i kształtowania mowy.

W tym roku akademickim w kręgu zainteresowań szczegółowych znalazła się tematyka związana z zaburzeniami spektrum autyzmu (ZSA). Z tym związana jest inauguracja Studiów podyplomowych w zakresie rozwoju i wspomagania osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz 6 edycji Studiów podyplomowych w zakresie neurologopedii.

Otwierając się na środowisko lokalne, pragniemy realizować misję naszego Uniwersytetu w zakresie kształcenia oraz współpracy z ośrodkami edukacyjnymi i organizacjami mającymi za zadanie wspomaganie rozwoju nie tylko dzieci, ale i dorosłe osoby z zaburzeniami spektrum autyzmu.

Celem konferencji jest współpraca środowiska naukowego z różnych ośrodków akademickich oraz angażowanie praktyków do wymiany doświadczeń i doskonalenie warsztatu badawczego i edukacyjnego. Wiele wcześniejszych inicjatyw (jak spotkanie logopedów z lekarzami, nauczycielami) nie doszłoby do skutku, gdyby nie determinacja toruńskiego środowiska logopedów. To dzięki nim powstał w tym roku Toruński Oddział Polskiego Towarzystwa Logopedycznego.

Przygotowywana konferencja, obrady i warsztaty, będzie poświęcona komunikacji, mowie i językowi osób z zaburzeniami spektrum autyzmu, pamiętając, iż to brak lub ograniczona komunikacja są głównymi czynnikami zaburzającymi prawidłowe funkcjonowanie społeczne. Odpowiednia wczesna diagnoza i właściwie dobrane metody pracy mogą być czynnikami zmniejszającymi nasilenie i zakres występujących zaburzeń.

Udało nam się zaprosić największe autorytety w tej dziedzinie w Polsce prof. zw. dr hab. Ewę Pisulę. Poczyniliśmy starania o przyjazd autorytetu światowej sławy prof. zw. dra hab. Tadeusza Gałkowskiego. Po sesji wykładowej zaplanowano warsztaty wprowadzające w różne metody i techniki pracy w zakresie komunikacji dzieci i dorosłych osób ze spektrum autyzmu. Planujemy również udostępnienie przestrzeni posterowej organizacjom działającym na terenie naszego miasta i regionu, które będą mogły przedstawić swojego dorobek i osiągnięcia w pracy z osobami z ZSA.

Liczba uczestników konferencji: 120 osób (decyduje kolejność nadesłanych zgłoszeń).

Szanowni Państwo, organizatorzy będą przyjmowali tylko zgłoszenia nadesłane drogą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  lub poczta tradycyjną: Wydział Nauk Pedagogicznych, Katedra Logopedii, 87-100 Toruń, ul. Lwowska 1 z dopiskiem 7 KONFERENCJA; telefon: (056) 611-48-45.

 

Kierownik naukowy:

prof. dr hab Jacek J. Błeszyński,

Komitet naukowy

prof. zw. dr hab. Jagoda Cieszyńska – UP Kraków

prof. zw. dr hab. Zbigniew Tarkowski – UM Lublin

prof. nadzw. dr hab. Irena Jaros – UŁ Łódź

prof. ndzw. dr hab. Stanisław Milewski – UG Gdańsk

prof. ndzw. dr hab. Danuta Pluta-Wojciechowska – UŚ Katowice

prof. ndzw. dr hab. Dorota Podgórska-Janik – UKW Bydgoszcz

prof. ndzw. Dr hab. Ewa M. Skorek – UZ Zielona Góra

dr hab. Grażyna Gunia – UP Kraków

dr hab. Renata Marciniak-Firadza UŁ Łódź

dr Agnieszka Hamerlińska – UMK Toruń

dr Katarzyna Kaczorowska-Bray – UG Gdańsk

dr Elżbieta M. Minczakiewicz –

Komitet naukowo-organizacyjny

prof. dr hab. Jacek J. Błeszyński – WNP UMK – przewodniczący komitetu

dr Agnieszka Hamerlińska – koordynator

mgr Emilia Trzcińska – sekretarz e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., telefon: 884-782-051

 

mgr Marta Giziewska – sekretarz e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

XI Toruńska Pedagogiczna Konferencja Studencka (PKS) „Kreatywnie przez życie – innowacyjne formy rozwoju”

25 maja 2017 roku odbędzie się XI Toruńska Pedagogiczna Konferencja Studencka (PKS) „Kreatywnie przez życie – innowacyjne formy rozwoju”, organizowana przez studentów WNP UMK oraz Sekcję Andragogiczną Studenckiego Koła Naukowego Pedagogów.

Zachęcamy do zapoznania się z programem konferencji oraz do rejestrowania się na warsztaty na stronie www.pks.umk.pl

Udział w konferencji jest bezpłatny.

ZOBACZ PROGRAM

KOMUNIKAT

Konferencja "Niepełnosprawność na styku nauk – złożoność problemu. Niepełnosprawność intelektualna"

 

Katedra Psychopedagogiki Specjalnej
Katedra Studiów nad Niepełnosprawnością i Tanatopedagogiki

 

            W dniu 11 maja 2017 roku odbędzie się na Wydziale Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu konferencja naukowa Niepełnosprawność na styku nauk – złożoność problemu. Niepełnosprawność intelektualna. Celem konferencji jest zapoznanie jej uczestników z interdyscyplinarnym ujęciem niepełnosprawności człowieka – tym razem szczególna uwaga zostanie skupiona na osobie z niepełnosprawnością intelektualną. Organizatorzy konferencji zaprosili do dyskusji nad problemem egzystencji człowieka z niepełnosprawnością intelektualną specjalistów z sześciu dziedzin: filozofii, psychologii, medycyny, nauk prawnych, wybranej teologii i pedagogiki specjalnej.  

            Konferencja rozpocznie się o godz. 9.00. i będzie trwać do godz. 13.00. W tym czasie sześciu prelegentów przedstawi swój punkt widzenia dotyczący wiodącego zagadnienia. Każdy prelegent ma 30 minut na wystąpienie. W czasie konferencji – transmitowanej online przez TV UMK – będzie możliwość zadawania pytań przez uczestników konferencji znajdujących się na sali (sala Rady Wydziału) oraz widzów (drogą sms-ową) TV UMK.